יובל הלל

איך לפצל דירה ל-2 יחידות דיור כך שתושג מקסימום תועלת?

פיצול של דירה אחת ל-2 יחידות דיור (או יותר) הוא פעולה שעשויה להיות משתלמת מאוד. במיוחד מומלץ לשקול לעשות זאת כשמדובר על דירה שנקנתה למטרות השקעה ועומדת להיות מושכרת. כדאי לזכור שבשוק הנדל"ן כיום יש הרבה מאוד דירות 3-4 חדרים ומעלה, אבל כמעט ואין דירות קטנות של חדר או שניים. בערים הגדולות ישנו ביקוש גם לדירות צנועות, והפיצול מספק מענה מוצלח לצורך הזה.

פיצול הדירה באופן חוקי

חשוב להדגיש מיד: אמנם לכל אדם עומדת זכות הקניין, ולכאורה הוא רשאי לבצע כל פעולה שירצה בדירה שרכש – אבל פיצול דירה ל 2 יחידות דיור או יותר מחייב קבלת היתר מתאים. זהו תהליך מורכב שדורש עמידה במספר קריטריונים, אבל בעזרת עורך דין מנוסה אפשר לפצל דירות באופן חוקי. 

עוד כדאי לדעת שב-2017 הועבר חוק המאפשר פיצול של דירות בבתים צמודי קרקע, אולם מראש נקבע שהחוק יהיה תקף ל-5 שנים בלבד וממילא הוא העמיד תנאים כמעט בלתי אפשריים.

תכנון מקיף

פיצול דירה מחייב תכנון מקיף, על-מנת ששתי יחידות הדיור יספקו תנאי מחייה נאותים. בכל מצב אחר ייווצר קושי ממשי להשכיר את יחידות הדיור בנפרד, ולכן המהלך לא יניב את התועלת המצופה ממנו. בפרט חשוב לוודא שבכל יחידת דיור יהיו שירותים, מקלחת, מטבח וכן תשתיות מים וחשמל מספקות. שימו לב: מונה חשמל אחד לשתי יחידות הדיור הוא אינדיקציה מבחינת הרשויות לכך שהדירה לא מפוצלת. הדיירים כמובן נדרשים להסכים לחלוק את חשבון החשמל ביניהם באופן שווה.

דגש נוסף בתכנון הוא יצירת כניסה נפרדת לכל יחידה, וכמו כן להבטיח ניצול מיטבי של השטח כך שגודל כל יחידת דיור יהיה גדול ככל האפשר – כך שגם דמי השכירות יהיו מקסימליים.

דלתות פנים איכותיות

ברוב המקרים כשמתבצעת חלוקת דירה לשתי יחידות דיור הכניסה לכל יחידה כוללת מעבר ב-2 דלתות: הדלת החיצונית של הדירה, והדלת הפנימית של יחידת הדיור עצמה. מאחר שלא נהוג להתקין דלת פלדלת בתוך הדירה, חשוב להקפיד שהדלת החיצונית תקנה תחושת ביטחון מרבית. בנוסף רצוי להשקיע בדלת פנים איכותית ומעוצבת, כדי שהרושם הראשוני בכניסה ליחידת הדיור יהיה מוצלח.

פיצול דירה עבור בן משפחה

במקרים שבהם פיצול הדירה נעשה לטובת יצירת יחידת דיור עצמאית לבן משפחה קל יותר לקבל היתר. בנוסף, קל יותר להתאים את יחידת הדיור למי שאמור לחיות בה משום שידועים הצרכים הספציפיים שלו. במידת האפשר תכלול היחידה החדשה גישה נפרדת כדי להעניק לבן המשפחה פרטיות מלאה. על-מנת לפנות מקום למטרות אחרות ייתכן ויתור על מטבח ו"הסתפקות" במיני מטבחון עם ציוד בסיסי, כשאת ההכנות הקולינריות המשמעותיות יותר יוכל בן המשפחה לבצע במטבח של הדירה עצמה.

כתיבת תגובה

קליק לשיחת ייעוץ! דילוג לתוכן